Kto je favoritom vo Vranove?

Organizátori 5. ročníka Rally Vranov 2023 zverejnili štartovú listinu súťaže a tak sa pozrime kto bude bojovať o najcennejšie pozície.

Vranov nad Topľou, 18. júla 2023 – Už letmý pohľad na zverejnenú štartovú listinu potvrdzuje, že na Horný Zemplín prichádza takmer celá slovenská špička automobilových súťaží. Chýbajú iba Jaro Melichárek a Vlasto Majerčák, ktorí sú hodnotení iba v rámci Medzinárodných majstrovstiev Slovenska (MMSR), ktoré v tomto roku rozšírili slovenský šampionát. O titul v Majstrovstvách Slovenska (MSR) sa v sezóne 2023 bojuje medzi posádkami štartujúcimi na vozidlách poháňaných jednou nápravou, tkz. „dvojkolkách“.

Najlepšie má sezónu rozbehnutú dvojnásobný majster Slovenska v rely, Košičan Martin Koči, ktorý zvíťazil vo všetkých troch predošlých súťažiach sezóny MSR a s náskokom vedie. Koči štartuje s Peugeotom 208 Rally4 v triede 5, rovnako ako Kamil Švec, ktorý je v priebežnom poradí MSR aktuálne na druhom mieste. Tretiu priečku zatiaľ drží Martin Koiš s Fordom Fiesta Rally4, ktorý štartuje v triede 6. Pre fanúšikov rely športu je však najväčším lákadlom štart populárneho Ďodiho Béreša, ktorý začal sezónu s Fordom Fiesta Rally4, no po rozhodnutí tímu GART Racing nepokračovať oficiálne v sezóne, presedlal už v Prešove na svoj obľúbený Opel Ascona. Zelené žihadlo je v rukách päťnásobného slovenského šampióna nebezpečnou zbraňou a rozhodne s ním treba počítať v súboji o vrchné priečky v MSR 2023.

O absolútne víťazstvo sa bude bojovať pravdepodobne medzi posádkami štartujúcimi na vozidlách triedy 11 a triedy 3. „Štvorkolky“, podľa nových pravidiel, zbierať body do MSR nemôžu (iba do MMSR), no nebráni im to zabojovať o celkové prvenstvo v súťaži. Vo Vranove tak uvidíme aj rýchleho Tomáša Kukučku na Mitsubishi v ikonických farbách Tommi Mäkinena. Potrápiť ho na Hornom Zemplíne búdu rozhodne chcieť Marcel Šandrej, či Tibor Kovács, obaja jazdiaci tiež na Mitsubishi. Čiernym koňom bude tentoraz Marek Špavelko, ktorý sa rozhodol nastúpiť s Fordom Fiesta triedy 3. O body do šampionátu budú bojovať aj štartujúci v Slovenskom rely pohári (SRP), kde to v tomto roku vyzerá na duel medzi Patrikom Magyarom (Seat Ibiza) a Lacom Mokranom (Renault Clio).

Do súťaže vo Vranove nad Topľou sa prihlásilo 47 posádok, pričom v rámci MSR ich bude štartovať 27. Pätnásť vozidiel je prihlásených do SRP.

Ľuboš Kašický